Menu
Header Image

Viking Chase 2018

Pos.

No.

Name

Club

time

cat/pos/pts/best

1

525

Gareth Green

York Knavesmire

60.59

M40/1/50/50

2

305

Chris Roberts

York Knavesmire

64.22

MO/1/50/100

3

347

Simon Collins

York Knavesmire

64.58

MO/2/48/94

4

362

Duncan Birtwhistle

Telford AC

66.19

MO/3/46/46

5

517

Paul Williams

Esk Valley Fell Club

66.33

M40/2/48/98

6

527

Patrick Wallis

Victoria Park Harrier

68.55

M40/3/46/46

7

333

Tom Ratcliffe

York Knavesmire

69.25

MO/4/45/87

8

359

Chris Vanderhoven

Dark Peak

70.31

MO/5/44/44

9

11

Catherine Williamson

Loftus and Whitby

71.49

FO/1/50/100

10

705

Tim Hill

Esk Valley Fell Club

71.49

M50/1/50/140

11

808

David Hughes

NYMAC

72.17

M55/1/50/246

12

704

Rob Williamson

Loftus and Whitby

72.30

M50/2/48/239

13

335

Ben Hancox

Individual#

74.51

MO/6/43/116

14

603

Stephen Pugh

Esk Valley Fell Club

75.04

M45/1/50/196

15

312

Aaron Keys

Midd and Cleve Harr

75.19

MO/7/42/171

16

904

Garry Owens

NFR

75.33

M60/1/50/150

17

324

Richard Purser

York Knavesmire

75.40

MO/8/41/133

18

809

Nigel Briggs

NYMAC

76.41

M55/2/48/189

19

326

Oli Read

York Knavesmire

76.52

MO/9/40/118

20

617

Julian Wardman

New Marske Harrier

77.30

M45/2/48/183

21

607

David Bannister

York Acorn

77.58

M45/3/46/176

22

26

Nik Tarrega

York Knavesmire

78.26

FO/2/48/48

23

505

Giles Hawking

York Knavesmire

79.18

M40/4/45/183

24

708

Peter Riley

Midd and Cleve Harr

79.37

M50/3/46/232

25

802

Anthony Harnett

NYMAC

80.16

M55/3/46/228

26

309

Danny Lim

Midd and Cleve Harr

80.24

MO/10/39/152*

27

915

Paul Kelly

Durham FR

80.39

M60/2/48/48

28

310

Rorie McIntosh

Esk Valley Fell Club

80.52

MO/11/38/147

29

304

Richard Tarrega

York Knavesmire

81.12

MO/12/37/73

30

361

Carl Beard

Individual#

81.34

MO/13/36/36

31

10

Katie Smith

York Knavesmire

81.59

FO/3/46/240

32

526

Mike Quinn

Esk Valley Fell Club

83.00

M40/5/44/44

33

823

Keith Dobson

Sevenoaks AC

84.55

M55/4/45/45

34

201

Kath Aspin

New Marske Harrier

86.00

F50/1/50/148

35

360

Daniel Telford

Individual#

86.06

MO/14/35/35

36

800

Julian Barwick

NYMAC

86.34

M55/5/44/181

37

701

Graeme Addison

Sedgefield Harriers

87.33

M50/4/45/217

38

358

David Smith

Individual#

88.59

MO/15/34/34

39

352

Oscar Anglim

CLOK

90.45

MO/16/33/69

40

20

Jilliann Clapp

Individual#

90.59

FO/4/45/127

41

618

Brendan Anglim

CLOK

91.07

M45/4/45/178

42

12

Cassie Holmes

York Knavesmire

92.00

FO/5/44/128

43

152

Diane Jobson

NYMAC

92.15

F45/1/50/200

44

811

Marc Davies

Thirsk and Sowerby

93.35

M55/6/43/163

45

729

Stuart Hayton

Trawden AC

95.34

M50/5/44/44

46

810

Paul Goad

Individual#

96.00

M55/7/42/201

47

901

Mark Edwards

NYMAC

96.10

M60/3/46/182

48

814

David Robinson

FRA#

97.39

M55/8/41/113

49

200

Sharon Gaytor

NYMAC

98.10

F50/2/48/188

50

818

David Riches

Darlington Harriers

98.29

M55/9/40/80

51

807

Gary Beard

Loftus and Whitby

98.56

M55/10/39/123

52

156

Jenny Hall

individual#

99.48

F45/2/48/48

53

208

Denise Tunstall

Durham FR

99.56

F50/3/46/46

54

625

Alan Simpson

Thirsk and Sowerby

100.25

M45/5/44/123

55

702

Paul Haydon

FRA#

105.59

M50/6/43/83

56

801

William Gaytor

NYMAC

106.28

M55/11/38/151

57

976

Michael Hetherton

Pickering RC

107.26

M70/1/50/98

58

207

Barbara Beveridge

Lets Run

108.34

F50/4/45/220

59

913

Graham Robinson

Pickering RC

108.59

M60/4/45/45

60

106

Nicola Young

Darlington Harriers

110.11

F40/1/50/50

61

2

Sarah Guy

Darlington Harriers

110.20

FO/6/43/123

62

158

Tracey Thornhill

Twin Towns Runner

110.57

F45/3/46/46

63

28

Rebecca Aspin

New Marske Harrier

112.19

FU23/1/50/50

64

822

David Anderson

East Hull Harriers

113.15

M55/12/37/37

65

727

Ian James McDonald

Jesmond Joggers

115.22

M50/7/42/42

66

813

Ian Robinson

Esk Valley Fell Club

116.21

M55/13/36/105*

67

726

Philip Coleman

NYMAC

121.36

M50/8/41/41

68

279

Anne Robson

NYMAC

126.12

F60/1/50/96

69

975

Bob Howe

NYMAC

126.19

M70/2/48/48

70

914

Mike Punchard

Pickering RC

126.37

M60/5/44/44

71

157

Louise Milne

Scarborough AC

141.59

F45/4/45/45

72

209

Nicola Edmund

Scarborough AC

147.45

F50/5/44/44

73

210

Carina Pelucci

Scarborough AC

147.45

F50/6/43/43

74

952

David Parke

Scarborough AC

147.45

M65/1/50/50

75

27

Scout Adkin

York Knavesmire

RET

 

(End)

 

 

 

 

 

 

 

Teams:

 

 

Club

 

Points

 

Positions

 

Team pts/total

male:

 

1

York Knavesmire ‘A’

13

1,2,3,7

15/57

 

 

2

Esk Valley Fell Club ‘A’

53

5,9,13,26

14/43

 

 

3

York Knavesmire ‘B’

82

16,18,21,27

13/13

 

 

4

NYMAC ‘A’

82

10,17,23,32

12/54

 

 

5

NYMAC ‘B’

191

40,46,52,53

11/47

female:

1

York Knavesmire’A’

11

2,3,6

15/55

 

 

2

NYMAC ‘A’

31

7,8,16

14/71

 

 

3

New Marske Harriers ‘A

39

4,15,(20)

13/28

 

 

4

Darlington Harriers ‘A’

45

12,13,(20)

12/50

 

 

5

Scarborough AC ‘A’

54

17,18,19

11/35

 

 

* = Bonus points not included

 

 

 

 

# = Non-counter (team)

 

 

 

stay safe
page footer