2020CALLOUTS 51
2019: 61 Callouts | 2018: 78 Callouts
DONATE JOIN THE TEAM

Eskdale Eureka 2017

Northern Runner / Dave Parry Winter Series 

Pos.

No.

Name

Club

time

cat/pos/pts/best

1

346

George Foster

Keswick AC

68.56

MO/1/50/50

2

337

Stuart Grange

York Knavesmire

70.26

MO/2/48/48

3

341

Paul Lowe

Darlington Harriers

72.22

MO/3/46/46

4

302

Tim Grimwood

Swaledale Runners

78.35

MO/4/45/95

5

339

Michael Joyeux

Quakers

80.08

MO/5/44/44

6

336

Darren Smith

Individual#

80.37

MO/6/43/43

7

720

Kevin McLoughlin

North Yorks Moors AC

81.32

M50/1/50/98

8

501

Russ Grayson 

Pickering RC

82.50

M40/1/50/95

9

716

Dave Parker

St Theresa’s AC

82.55

M50/2/48/94

10

118

Kay Neesam

New Marske Harriers

83.05

F50/1/50/50

11

725

Paul Christon

North Yorks Moors AC

83.05

M50/3/46/46

12

519

Dan Farrington

Individual#

83.23

M40/2/48/48

13

338

Rorie McIntosh

Esk Valley Fell Club

83.28

MO/7/42/42

14

625

Julian Wardman

New Marske harriers

83.39

M45/1/50/93

15

517

Danny Walls

Scarborough AC

84.11

M40/3/46/46

16

802

Julian Barwick

North Yorks Moors AC

85.57

M55/1/50/200

17

617

Jim Bennett

Individual#

86.37

M45/2/48/140

18

518

Ian Oldham

Swaledale Runners

87.27

M40/4/45/45

19

621

David Bannister

York Acorn

88.09

M45/3/46/87

20

345

Martyn Farnsworth

Durham Fell

89.31

MO/8/41/41

21

306

Alex Thornton

Individual#

89.45

MO/9/40/121

22

818

David Allison

North Yorks Moors AC

90.04

M55/2/48/48

23

813

Stephen Libby

Swaledale Outdoor Club

90.14

M55/3/46/94

24

342

Danny Lim

Midd and Cleve Harr

90.20

MO/10/39/39

25

910

Paul Kelly

Durham Fell

90.25

M60/1/50/98

26

612

James Lee

NYP Tri

91.31

M45/4/45/123

27

632

Mark Potter

North Yorks Moors AC

91.34

M45/5/44/44

28

821

Paul Doxford

South Shields Harriers

91.43

M55/4/45/45

29

37

Angharad Owen

Loftus and Whitby

93.21

FO/1/50/50

30

605

Rich Johnson

Pickering RC

93.41

M45/6/43/122

31

109

Shelli Gordon

New Marske Harriers

94.01

F40/1/50/50

32

521

Tony Holland

North Yorks Moors AC

94.02

M40/5/44/44

33

502

Christopher Judge 

York Tri Club

94.06

M40/6/43/87

34

633

Will Ashby

Individual#

94.10

M45/7/42/42

35

516

Dominic Martin

DVTR

94.35

M40/7/42/42

36

724

Michael Keavney

Swaledale Runners

94.45

M50/4/45/45

37

952

Robert Mitchell

Individual#

94.49

M65/1/50/100

38

806

Paul Smith 

Pickering RC

95.29

M55/5/44/136

39

520

Darren Batey

Individual#

95.41

M40/8/41/41

40

340

Jamie Baldersera

Darlington Harriers

95.53

MO/11/38/38

41

807

Mike Wilson

Pickering RC

96.06

M55/6/43/134

42

152

Julia Jackson

Loftus and Whitby

96.08

F45/1/50/98

43

726

Thomas Bunn

Esk Valley Fell Club

96.14

M50/5/44/44

44

39

Kirsty Struthers

North Yorks Moors AC

96.34

FO/2/48/48

45

508

Rob Jones

North Yorks Moors AC

96.37

M40/9/40/80

46

708

Nicholas Cousins 

Pickering RC

97.41

M50/6/43/89

47

634

Nicholas O’Grady

New Marske Harriers

97.46

M45/8/41/41

48

631

Matthew James Smith

Individual#

97.52

M45/9/40/40

49

252

Caroline Pollard

Wharfedale Harriers 

98.06

F55/1/50/100

50

627

Owen Willis

Scarborough AC

98.29

M45/10/39/78

51

817

Paul Nippress

East Hull Harriers

98.42

M55/7/42/42

52

310

Darren Stockdale

Darlington Harriers

99.22

MO/12/37/78

53

913

David C Read

Thirsk and Sowerby

99.41

M60/2/48/48

54

608

Graeme Addison

Sedgefield Harriers

100.18

M45/11/38/118

55

822

Robbie Kelly

Swaledale Runners

100.32

M55/8/41/41

56

38

Kerry Dodsworth

Individual#

100.38

FO/3/46/46

57

908

Andrew Johnson

York Knavesmire

100.39

M60/3/46/94

58

905

Mark Edwards 

North Yorks Moors AC

103.16

M60/4/45/90

59

706

Ray Foulkes

Redcar RC

104.18

M50/7/42/85

60

801

Matthew Page

York Knavesmire

105.03

M55/9/40/171

61

916

John Turner

Individual#

105.40

M60/5/44/44

62

912

Graham Robinson

Pickering RC

105.51

M60/6/43/43

63

810

David Robinson

FRA

106.17

M55/10/39/79

64

915

Paul Lyons

North Yorks Moors AC

106.22

M60/7/42/42

65

157

Diane Jobson

North Yorks Moors AC

106.34

F45/2/48/48

66

809

Marc Davies

Thirsk and Sowerby

107.34

M55/11/38/83

67

702

Mark May

Scarborough AC

107.53

M50/8/41/168

68

5

Maria Clemmit

North Yorks Moors AC

108.01

FO/4/45/130

69

17

Kimberley Skiba 

North Yorks Moors AC

108.02

FO/5/44/89

70

628

Simon Rek

Quakers

108.11

M45/12/37/37

71

902

Ian Harmer

Esk Valley Fell Club

111.34

M60/8/41/133

72

33

Egg Cameron

Goodgym Race Team

111.42

FO/6/43/43

73

610

Russ Kelly

Redcar RC

111.43

M45/13/36/102

74

100

Hazel Friend

Sweat Equity

112.35

F40/2/48/93

75

30

Nicola Gover

York Acorn

113.14

FO/7/42/42

76

976

Michael Hetherton

Pickering RC

113.18

M70/1/50/146

77

907

Martin White

New Marske Harriers

113.33

M60/9/40/126

78

904

Mick McGurk

New Marske Harriers

113.53

M60/10/39/83

79

1000

Ronnie Sherwood

New Marske Harriers

114.14

M75/1/50/98

80

101

Hiede Coates

Scarborough AC

115.25

F40/3/46/140

81

102

Iona Leigh Jones

North Yorks Moors AC

115.44

F40/4/45/91

82

10

Lynn Humbleby 

Pickering RC

115.45

FO/8/41/87

83

151

Debbie Rycroft 

Pickering RC

116.06

F45/3/46/142

84

343

Gavin Copland 

Individual#

116.08

MO/13/36/36

85

804

Ian Robinson

Esk Valley Fell Club

116.20

M55/12/37/162

86

622

Simon Brockless

Individual#

116.24

M45/14/35/69

87

629

Naz Bashir

Saltwell Harriers

118.59

M45/15/34/34

88

816

Phil James

Saltwell Harriers

118.59

M55/13/36/36

89

719

Nick Coombes

Scarborough AC

119.42

M50/9/40/75

90

800

Geoff Hine

Esk Valley Fell Club

119.50

M55/14/35/116

91

108

Alison Hayes

East Hull Harriers

120.45

F40/5/44/44

92

723

Rob Gillham

Quakers

120.45

M50/10/39/39

93

156

Angela Ackerley

North Yorks Moors AC

122.46

F45/4/45/45

94

347

Howard Paley

York Knavesmire

124.40

MO/14/35/35

95

150

Louise Milne

Scarborough AC

125.35

F45/5/44/187

96

630

Steven Baldwin

Scarborough AC

125.36

M45/16/33/33

97

820

David Nigel Stephenson

Pickering RC

125.54

M55/15/34/34

98

348

Christopher Brasher

Columbus RR

127.10

MO/15/34/34

99

31

Rebecca Louise Moylett

Pocklington RR

128.46

FO/9/40/40

100

914

Brian Miller

Harrogate

128.48

M60/11/38/38

101

6

Nikki Carr

Scarborough AC

129.09

FO/10/39/83

102

722

Paul Cutler

Billingham Marsh House

129.26

M50/11/38/38

103

35

Rebecca Howard

Quakers

130.25

FO/11/38/38

104

344

David Aiken

Darlington Harriers

130.26

MO/16/33/33

105

36

Heather Ashby

Individual#

131.04

FO/12/37/37

106

32

Julie Ansbro

Stockton Striders

131.29

FO/13/36/36

107

823

Steve Monaghan

Individual#

133.15

M55/16/33/33

108

909

Mike Punchard

Pickering RC

134.13

M60/12/37/79*

109

253

Sally Brown

Pickering RC

134.57

F55/2/48/96 

110

209

Carina Pelucci

Scarborough AC

142.24

F50/2/48/48

111

953

David Parke

Scarborough AC

142.25

M65/2/48/93

112

28

Lisa Baker

Scarborough AC

147.11

FO/14/35/35

113

29

Sarah Casey

Scarborough AC

147.12

FO/15/34/34

114

9

Fiona Sloones

Hatric

166.53

FO/16/33/74

115

34

Clare Atkinson

Hatric

166.53

FO/17/32/32

116

819

Anthony Pemberton

Hatric

166.53

M55/17/32/32

117

635

Jeff Belt

North Yorks Moors AC

Sweeper

M45/17/32/32*

118

705

Andrew Whiles

Redcar RC

DNF

 

Join the team

Applications can be made to join the team in a support role (Operational Support) or as a hill going (Search and Rescue) member.

Applications for either role can be made at any time. Intakes for Operational Support members occur at various times of the year. There is one annual intake for Search and Rescue normally each September.

Join Now

Merchandise

Shop

Donate

Donate